top of page

7 Działań Wspierających Samodzielność Dzieci

W kwestii nauki umiejętności życiowych, wszyscy rodzice pragną, aby ich dzieci były pewne siebie
i niezależne. Powiedzmy sobie to wprost - gdy twoje dziecko potrafi wykonywać zadania samodzielnie, brać odpowiedzialność za siebie i coraz rzadziej polegać na tobie, możesz pochwalić się dobrze wykonaną pracą.

Pierwsze kilka lat życia pełne jest niespodzianek i wyzwań. Dzieci stopniowo zdobywają niezależność i osiągają znaczne kamienie milowe w zakresie swoich umiejętności motorycznych. Gdy osiągną wiek przedszkolny, mogą potrzebować większego impulsu i nowych wyzwań. Jako rodzice naturalne jest pragnienie ułatwienia im życia i pełnienia roli poduszki. Jednak rozwijanie niezależności u małych dzieci wymaga także wysiłku z naszej strony. 

Przyjrzyjmy się kilku prostym rzeczom, które możemy zrobić, aby pomóc naszym podopiecznym stawać się samodzielnie myślącymi, niezależnymi obywatelami jutra: 

Pozwól Dziecku Ci Pomóc 

Dzieci uwielbiają pomagać. Włączanie do czynności domowych to nie tylko sposób na kreatywne spędzenie czasu, ale także moment, w którym dzieci uczą się nowych czynności oraz samodzielności. 

Przydzielanie Obowiązków 

Korzyści z przydzielania obowiązków odpowiednich dla wieku są liczne. Nie tylko zaangażujesz maluchy w samodzielne zadania, ale także kształtujesz odpowiedzialność, budujesz rutynę i pozwalasz im poczuć się jak uczestnicy życia domowego.

Pozwól Im Rozwiązywać Problemy 

Rozwijanie samodzielności u dzieci oznacza, że muszą napotykać problemy i to wystarczająco dużo, aby naprawdę uczyć się na błędach. Niektóre zadania mogą być dla nich zbyt trudne do wykonania, ale pozwól im to zrobić (i odnieść niepowodzenie, jeśli konieczne). Pamiętaj o chwaleniu wysiłku, aby byli zachęceni do dalszych prób. 

Zaangażowanie Dzieci w Samodzielne Zadania 

Upewnij się, że wspierasz i zachęcasz do projektów, które je interesują. Czy to będzie malowanie rąk, robienie na drutach czy cokolwiek innego. Pozwól im przejąć kontrolę i skoncentruj się na zawężonej aktywności. Możesz oferować pomoc, jeśli to konieczne. To nie tylko rozwija niezależność, ale także pomaga w kształtowaniu wytrwałości.

Zachęcanie do Swobodnej Zabawy 

Kształtowanie niezależności we wczesnym dzieciństwie ma wiele wspólnego z pielęgnowaniem swobodnej zabawy. Zachęcanie do dokonywania wyboru i podejmowania decyzji podczas zabawy może pomóc w promowaniu autonomii u maluchów.

Unikanie Nadmiernego Poprawiania 

Wyobraź sobie, że twoje dziecko próbuje samodzielnie zawiązać sznurówki. Udaje im się, ale nie jest to tak, jakbyś to zrobił. Nie ma znaczenia! To był ich wysiłek, a ty musisz nauczyć się go szanować i doceniać. Jako rodzice ważne jest zrozumienie, że nasza droga NIE jest jedyną słuszną drogą. Pozwól dzieciom robić rzeczy tak, jak im się podoba. Krążenie wokół dzieci nie pomaga w budowaniu niezależnych rutyn małych dzieci. 

Zachęcanie do Podejmowania Decyzji przez Maluchy 

Jak pozwolić im podejmować decyzje? Zapytaj ich o zdanie. Planujesz rodzinne wakacje? Zapytaj swoje dziecko, gdzie chciałby pojechać. Docenianie ich wkładu będzie zachęcać do niezależności. 

W Dibber wierzymy, że najwspanialszą rzeczą byłoby, gdyby każde dziecko wiedziało, jak bardzo jest cenne. Możemy patrzeć na nich jako na młodych ludzi, ale są tak samo ludzcy i unikalni jak dorośli. I z tego powodu każdy z nich musi być szanowany jako jednostka.


Budowanie pewności siebie poprzez niezależność wymaga praktyki. Jako rodzice i opiekunowie musimy stwarzać okazje dla naszych małych ludzi do rozwijania i pielęgnowania tej umiejętności. Nie przegap uśmiechu na ich twarzach, gdy samodzielnie wykonają zadania i dumnie przedstawią ci je. 💚 

Zarezerwuj spotkanie

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych, przedszkolach, zostaw kontakt do siebie

Inne ciekawe wpisy na naszym blogu

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...                 

blog3.webp

5 Kluczowych Aktywności Rozwojowych, Które Wpływają na Rozwój Dziecka

Rozwój młodych umysłów jest jak tworzenie arcydzieła - każdy krok malucha, każde słowo, którego się nauczy, i każdy...

blog1.webp

 "A co, gdyby wszystkie dzieci wiedziały, jak bardzo są wartościowe”   

 Dibber świadczy usługi edukacji wczesnodziecięcej (ECD) z celem sprawienia, żeby każde dziecko czuło się cenne i st...

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...
                      

Dibber_Square Dark Green_4x.png
Dibber_icon_inbox_2x.png

Zamów newsletter

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nas, promocjach i wydarzeniach zostaw nam kontakt do siebie

bottom of page