top of page

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycznej przygody nauki i dorastania?

Dzieciństwo to niezwykły czas pełen niezapomnianych chwil. Psychologia dziecka to jak wgląd w ich świat - to zrozumienie, jak myślą, czują i zachowują się w trakcie dorastania. Czy jesteś gotowy poznać tajemnice psychologii dziecięcej, by lepiej zrozumieć swoje ukochane maluchy? Przyłącz się, aby odkryć cudowności psychologii dziecka i niezwykłe fakty w tej podróży. 


Psychologia Dziecka: Znaczenie 

W prostych słowach, „Psychologia Dziecka” to jak rozkodowywanie emocji naszych małych dzieci.


Bada ona aspekty poznawcze, emocjonalne i społeczne rozwoju dziecka oraz jak te czynniki wpływają na jego perspektywę. 

Kamienie Milowe Rozwoju: Etapy Dzieciństwa 

Droga dzieciństwa jest wyznaczona przez różne etapy, z których każdy ma swoje unikalne kamienie milowe. Od wczesnych dni niemowlęctwa, gdzie ich pierwszy uśmiech skradł nasze serca, po pełne ciekawości niemowlęctwo, każda faza kryje w sobie niezwykłe chwile. Te odrębne etapy dzieciństwa można zdefiniować następująco: 


  • Niemowlęctwo - W tym etapie nasze maluchy przechodzą szybki wzrost fizyczny. W mgnieniu oka opanowują zdolności motoryczne, a pierwsze oznaki komunikacji zaczynają się wyłaniać. Innymi słowy, uczą się gaworzenia!  

  • Wczesne Dzieciństwo - W tym etapie nasze pociechy rozwijają umiejętności językowe i społeczne. 

  • Dzieciństwo Średnie - W miarę jak dzieci dorastają i osiągają ten etap, ich umiejętności poznawcze rozwijają się, a znaczenie przyjaźni i poczucia własnej wartości staje się głównym punktem. 

  • Adolescencja - Ten etap jest oznaczony poszukiwaniem tożsamości, doświadczaniem wzmożonej niezależności i radzeniem sobie ze znaczącymi zmianami emocjonalnymi. 


Każdy etap dzieciństwa to apogeum wzrostu i rozwoju, który wyznacza fundament dla niezwykłych jednostek, jakimi się staną. W Przedszkolach Międzynarodowych Dibber, dążymy do tego, aby każde dziecko czuło się cenne i byśmy stworzyli klimat sprzyjający ich rozwojowi i wzrostowi. 


Zaskakujące Fakty o Rozwoju Poznawczym Dzieci 

Dzieciństwo jest pełne cudów. Psychologia dziecięca pomaga nam lepiej zrozumieć nasze skarby. Oto kilka fascynujących faktów dotyczących rozwoju poznawczego dzieci według UNICEF


1. Od narodzin, dzieci widzą i słyszą 

Pamiętasz ten piękny moment, gdy Twoje dziecko po raz pierwszy uśmiechnęło się do Ciebie? To była prawdziwa magia, prawda? Już od urodzenia dzieci widzą i słyszą, więc to wspaniały moment, aby zacząć z nimi rozmawiać. I mówimy nie tylko o gaworzeniu u dzieci, ale też o wprowadzeniu słów takich jak mama, tata, czy nawet ich imię. Nie ma nic bardziej radosnego niż pierwsze słowo wypowiedziane przez Twoje dziecko! 

2. Niemowlęta wymagają stałej i uważnej opieki 

Kiedy nasze dzieciaki wchodzą na świat, nie są w stanie nawet utrzymać swojej głowy. Polegają na delikatnej opiece, aby czuć się wygodnie i bezpiecznie. Dzieci reagują na najmniejsze ruchy i dźwięki. Kiedy reagujesz na nie, ta więź z Twoim maluchem staje się silniejsza niż kiedykolwiek. Więc, kiedy następnym razem Twoje dziecko będzie Cię gonić jak cień, poświęć im uwagę i wysłuchaj. 

3. Około 90% rozwoju ich mózgu kończy się w wieku 5 lat 

Do piątego roku życia większość rozwoju mózgu Twojego malucha jest już zakończona - wyobraź sobie, aż 90%! To niesamowity czas, kiedy ich umysły chłoną wiedzę jak małe gąbki! Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci nauczyły się jak najwięcej w okresie wczesnego wzrostu. Te początkowe lata to doskonały moment, aby wpoić im wspaniałe umiejętności i wartości, takie jak malowanie czy inne formy twórczej sztuki, wysokie standardy moralne, pokora i wiele więcej. 

4. Dzieci potrzebują bezpiecznego środowiska podczas nauki 

Stworzenie bezpiecznego środowiska jest kluczowe dla nauki dzieci. Kiedy czują się bezpiecznie, są bardziej skłonne do eksploracji, zadawania pytań i odkrywania nowych doświadczeń. W bezpiecznym otoczeniu ich ciekawość kwitnie, a one rozwijają się zarówno mentalnie, jak i fizycznie. 

5. Mózg młodego dziecka odzwierciedla struktury znalezione w mózgu dorosłego 

Te struktury mózgowe pracują w podobny sposób, wykonując te same funkcje poprzez te same mechanizmy. Na przykład, w naukach ścisłych zrozumienie koncepcji może zależeć od aktywności neuronów w obszarach związanych z widzeniem, przestrzenią, pamięcią, dedukcją i ruchem, w obu półkulach mózgu. 

6. Małe dzieci uczą się nowych słów z ekspotencjalną szybkością 

Około 16 miesiąca życia przeciętnie dzieci zdobywają ponad 10 słów dziennie, co daje około 55 słów w ich słownictwie. Do 23 miesiąca (ok. 2 lat) zwykle rośnie to do około 225 słów. To niesamowite, jak do wieku sześciu lat ich słownictwo rozszerza się do ponad 6000 słów! W wieku od jednego do dwóch lat, ich słownictwo może bardzo się różnić, oscylując między zerem a ponad 500! 

7. Doświadczenia są ważne dla zdobywanej wiedzy i nauki 

Mózg absorbuje wiedzę jak gąbka ze wszystkich doświadczeń,

z jakimi się styka. Jednakże, ponieważ pomysły poznawcze są rozproszone po sieciach neuronów, ciągłe uczenie się jest niezmiernie ważne. Podkreśla to znaczenie tego, co jest wspólne w różnych doświadczeniach uczących oraz istnienie wielu percepcji doświadczeń (jak reprezentacje ruchu i wizualne).


To podkreśla wagę wykorzystania wielozmysłowych metod nauczania. 

Rozumienie umysłu Twojego dziecka jest jak rozkodowywanie sekretnej mapy, zagłębianie się w psychologię dziecięcą odkrywa niezwykłe spojrzenia na ich świat. Pamiętaj, że każdy śmiech, ciekawe pytanie i wszystkie te napady złości są jak małe okruchy prowadzące nas w ich unikalny wszechświat. 

Drodzy rodzice i opiekunowie, kontynuujmy tę podróż zrozumienia i wspierania tych wschodzących umysłów. Tak, to jazda rollercoasterem pełna niespodzianek, ale zapewniamy Cię, że nigdy nie będzie nudno!

Zarezerwuj spotkanie

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych, przedszkolach, zostaw kontakt do siebie

Inne ciekawe wpisy na naszym blogu

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...                 

blog3.webp

5 Kluczowych Aktywności Rozwojowych, Które Wpływają na Rozwój Dziecka

Rozwój młodych umysłów jest jak tworzenie arcydzieła - każdy krok malucha, każde słowo, którego się nauczy, i każdy...

blog1.webp

 "A co, gdyby wszystkie dzieci wiedziały, jak bardzo są wartościowe”   

 Dibber świadczy usługi edukacji wczesnodziecięcej (ECD) z celem sprawienia, żeby każde dziecko czuło się cenne i st...

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...
                      

Dibber_Square Dark Green_4x.png
Dibber_icon_inbox_2x.png

Zamów newsletter

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nas, promocjach i wydarzeniach zostaw nam kontakt do siebie

bottom of page