top of page

Uczenie Dzieci Odpowiedzialności Społecznej – Wspieranie Życzliwości i Współczucia

W Dibber wierzymy w kształtowanie przyszłego pokolenia poprzez edukację i wartości. Z naszej pozycji uważnych edukatorów rozumiemy istotną rolę, jaką odgrywamy w rozwijaniu społecznej odpowiedzialności wśród dzieci.

Nasze działania wykraczają poza obszar akademicki, aby wpajać wartości takie jak życzliwość i współczucie, które są fundamentalne dla dokonywania pozytywnych zmian w społeczeństwie. Dołącz do nas, żeby zgłębić strategie i znaczenie nauczania społecznej odpowiedzialności naszych młodych uczniów, pomagając im w stawaniu się współczującymi ludźmi, zdolnymi do dokonywania zmian w świecie. 


Rozwijanie “growth mindset” u Dzieci


Odpowiedzialność społeczna obejmuje moralny obowiązek przyczyniania się do dobrobytu społeczeństwa i promowania wspólnego dobra. Nauczanie dzieci wdzięczności i doceniania przynosi kilka korzyści:


  • Wzmacnianie Osobistego Dobrostanu: Dyskusje na temat pojęć jak sprawiedliwość i życzliwość są ściśle związane z większym szczęściem i poczuciem spełnienia.


  • Kultywowanie Silniejszych, Trwalszych Relacji: Dzieci, które przyjmują odpowiedzialność społeczną, często rozwijają silniejsze i bardziej pozytywne relacje z rówieśnikami. Wykazują cechy życzliwości, troskliwości i zrozumienia.


  • Rozwój Empatii i Współczucia: Poprzez odpowiedzialność społeczną i budowanie świadomości społecznej we wczesnym dzieciństwie, dzieci uczą się współczuć poprzez uczucia i perspektywy innych osób, przyczyniając się do stworzenia bardziej empatycznego społeczeństwa.


  • Przygotowanie do Dorosłości: Wczesne zetknięcie się z zasadami odpowiedzialności społecznej wyposaża dzieci w wiedzę, która pomaga im stać się świadomymi, etycznymi dorosłymi, którzy dokonują pozytywnego wkładu w swoje społeczności. 


Działania na Rzecz Promowania Odpowiedzialności Społecznej u Dzieci


Wspieranie empatii u przedszkolaków jest istotne dla ich rozwoju i umiejętności współczucia. Sporządziliśmy listę działań – innymi słowy, kilka odpowiednich dla wieku możliwości wolontariatu, w który możemy włączać dzieci, aby wspierać rozwój ich odpowiedzialności społecznej: 


  1. Krąg Dzielenia: Na tę aktywność zbierz dzieci w krąg i wprowadź pojęcie dzielenia. Zachęcaj je do dzielenia się zabawkami, przekąskami lub historiami na zmianę. Podkreśl radość z dawania i to, jak dzielenie sprawia innym radość. 


2. Akcja Sprzątania Przestrzeni Publicznych: Zorganizuj akcję sprzątania w sąsiedztwie, w której każde dziecko może wziąć udział w zbieraniu śmieci lub sadzeniu kwiatów w lokalnych parkach lub w pobliżu ich przedszkoli. To nauka, jak dbać o swoją społeczność i środowisko.


3. Akcja Zbierania Zabawek do Oddania: Zachęć dzieci do wyboru zabawek, których już nie używają, aby przekazać je innym dzieciom lub rodzinom z małymi dziećmi. Omów, jak ich działania mogą sprawić radość innym i promuj hojność. To wyzwanie jest szczególnie trudne emocjonalnie. Pamiętaj, aby być cierpliwym i nie zmuszać dziecka do oddawania ulubionych zabawek.


4. Scenariusze Odpowiedzialności Społecznej dla Dzieci: Zaangażuj dzieci w odgrywanie scenariuszy, w których podejmują role takie jak lekarz, nauczyciel lub strażak. Pokaż im, jak każda rola przyczynia się do pomagania innym i sprawia, że społeczność staje się lepsza. 


5. Eksploracja Natury: Przyroda jest najlepszym nauczycielem, zgadzasz się? Zabierz swoich małych odkrywców na spacery po naturze i zachęcaj do doceniania piękna środowiska. Naucz ich szanować środowisko poprzez nie śmiecenie i zwracanie uwagi na dziką przyrodę.


6. Słoik Życzliwości: Stwórz słoik życzliwości, do którego dzieci mogą wrzucać notatki lub rysunki wyrażające życzliwe uczynki, których były świadkami lub które wykonały. Celebruj te czynności i omów pozytywny wpływ, jaki mają na innych.


Wspieranie Odpowiedzialności Społecznej u Dzieci dla Jaśniejszej Przyszłości

Inwestowanie w zrozumienie przez dzieci odpowiedzialności społecznej kładzie podwaliny pod jaśniejszą przyszłość. W Przedszkolach i Żłobkach Dibber priorytetem jest pielęgnowanie empatii, życzliwości i silnego poczucia odpowiedzialności u naszych przedszkolaków. Razem, kontynuujmy prowadzenie i wspieranie dzieci w drodze ku staniu się współczującymi i odpowiedzialnymi obywatelami świata. 

Zarezerwuj spotkanie

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych, przedszkolach, zostaw kontakt do siebie

Inne ciekawe wpisy na naszym blogu

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...                 

blog3.webp

5 Kluczowych Aktywności Rozwojowych, Które Wpływają na Rozwój Dziecka

Rozwój młodych umysłów jest jak tworzenie arcydzieła - każdy krok malucha, każde słowo, którego się nauczy, i każdy...

blog1.webp

 "A co, gdyby wszystkie dzieci wiedziały, jak bardzo są wartościowe”   

 Dibber świadczy usługi edukacji wczesnodziecięcej (ECD) z celem sprawienia, żeby każde dziecko czuło się cenne i st...

img_4918dbd936aff4459cc56abbe0b00fda__420.webp

Eksplorowanie Tajemnic Psychologii Dziecka

 Czy wiesz, że do piątego roku życia mózg Twojego maluszka jest już rozwinięty w 90%, przygotowując go do fantastycz...
                      

Dibber_Square Dark Green_4x.png
Dibber_icon_inbox_2x.png

Zamów newsletter

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o nas, promocjach i wydarzeniach zostaw nam kontakt do siebie

bottom of page